Yeni yıl Sohbeti

tURk     06-12-20     Genel     Yeni yıl Sohbeti     106 Defa Okundu

Yeni yıl, eski kutlamalar
Binlerce yıldır yeni bir yılın başlangıcını kutlamak için kutlamalar yapılıyor. Bazen bunlar sadece insanların yemek yemesi, içmesi ve eğlenmesi için bir fırsattı, ancak bazı yerlerde şenlikler kara veya astronomik olaylarla bağlantılıydı. Örneğin, Mısır’da yılın başlangıcı Nil Nehri’nin sular altında kaldığı zamana denk geliyordu ve bu normalde Sirius yıldızı yükseldiğinde gerçekleşti. Persler ve Fenikeliler yeni yıllarına ilkbahar ekinoksunda başladılar (bu, Güneş’in aşağı yukarı doğrudan ekvatorda parladığı ve gece ile gündüzün neredeyse aynı olduğu 20 Mart civarıdır).

En eski kutlama
Antik Mezopotamya’daki Babil şehri, yaklaşık 4.000 yıl önce ilk Yeni Yıl kutlamalarının kaydedildiği yerdi. Babilliler, ilkbahar ekinoksundan sonraki ilk yeni ayda kutlamalarını yaptılar ve bu festivale Akitu (Sümerlerin arpa için kullandıkları kelimesinden geliyor) adını verdiler. İlkbaharda Mezopotamya’da arpa kesilirken, Akitu’da kutlamanın sürdüğü 11 günün her birinde farklı bir ritüel vardı. Şehrin sokaklarında tanrıların heykelleri taşındı ve bu şekilde Babilliler yeni yıla ve yeni bir bahara hazırlanmak için dünyalarının temizlendiğine inandılar.

Modern kutlamalar
Dünyanın dört bir yanındaki birçok şehirde, 31 Aralık’ta saat gece yarısını geçer geçmez muhteşem havai fişek gösterileri düzenleniyor. Son yıllarda, Avustralya’daki Sidney, Yeni Yıl diğer büyük uluslararası şehirlerin çoğundan önce geldiği için bu kutlamalardan ilkine ev sahipliği yaptı. Sergi, Opera Binası ve Harbour Köprüsü’nü çarpıcı bir ortam haline getiren Sidney Limanı’nda gerçekleşir. Havai fişekler, dünya çapında 12 gece yarısı vuruşu gibi yüzlerce şehirde gökyüzünü aydınlatıyor.

Yaşayan gelenekler
Dünya çapında bir dizi garip ve ilginç Yeni Yıl geleneği var. İskoçya’da, Yılbaşı Gecesi Hogmanay olarak adlandırılır ve ‘ilk adım’ gece yarısından hemen sonra arkadaşlarının ve komşularının evlerini ziyaret eden insanlar arasında popüler bir gelenek olmaya devam eder. Evinizi ilk ziyaret eden kişi bir hediye getirmelidir çünkü bu iyi şanslar anlamına gelecektir. İspanya’da 31 Aralık gece yarısı zil çaldığından 12 üzüm yemek gelenek. Zilin her sesinde bir üzüm yenir ve her üzümün önümüzdeki yılın her ayı için iyi şans getirmesi beklenir. Brezilya, Ekvador, Bolivya, Venezuela ve diğer bazı Orta ve Güney Amerika ülkelerinde insanlar Yılbaşı Gecesi farklı renklerde özel iç çamaşırları giyerler. Kırmızının yeni yılda sevgiyi getirmek için iyi olması, sarının ise para getirmesi gerekiyor.

Eskinin dışında, yeniyle
Yeni yıl, daha iyiye doğru bir değişiklik yapmak için mükemmel bir zamandır. Yeni Yıl kararları verme geleneği batı yarımkürede daha yaygındır, ancak doğu yarımkürede de mevcuttur. Bu gelenek, istenmeyen bir alışkanlığı veya davranışı değiştirme veya kişisel bir hedef belirleme taahhüdünde bulunan bir kişiyi içerir. Tipik Yeni Yıl kararları sigarayı bırakmak, daha sağlıklı yiyecekler yemek, daha fazla egzersiz yapmak, daha organize olmak veya daha çok gülmek olabilir – ama gerçekten, bir Yeni Yıl kararı neredeyse her şey olabilir. Yeni araştırmalarımız, birçok Yeni Yıl kararının başarısız olduğunu gösteriyor. Koydunuz hedefler konusunda gerçekçi olmak ve çok fazla Yeni Yıl kararı almamak başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

 

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?UkalaChat.Net

  • Tek Tıkla Yabancı Sohbet
  • Dünyanın her yerinden yabancılarla anonim olarak sohbet etmenize yardımcı olan anlık rastgele bir sohbettir. Hoş kız ve erkeklerle sohbet edin, tercihinizi belirleyin ve sohbete başlayın! Tüm seçenekler kayıt olmadan kullanılabilir. Yabancılarla misafir olarak sohbet edin, herhangi bir ayrıntı vermenize gerek yok - istediğiniz her şeyi yabancılarla paylaşın, ancak isterseniz anonim kalabilirsiniz! Çevrimiçi insanlarla tanışmak hiç bu kadar kolay olmamıştı, sadece bir tıklama daha ve maceranız başlayabilir .

    Sosyal Medya

    Sizde hemen bizi takip edin!

    © Copyright 2020 UkalaChat.Net - Tüm hakları saklıdır.