Bolu Chat Odası

admin     17-05-20     Genel     Bolu Chat Odası     210 Defa Okundu

Değerli Ukalachat ailesi, üyeleri ve ziyaretçileri;

Güzel ülkemizin pek çok şehrini sohbet odalarımıza katmaya devam ediyoruz. Şimdiki durağımız gerek kış turizmine katkısı, gerekse birbirinden güzel manzaraya sahip gölleriyle yılın pek çok zamanı turizm göçü alan Bolu olacak. Bolu ili her ne kadar Karadeniz Bölgesinde bulunsa da konumunun yakınlığı sayesinde Marmara ve İç Anadolu Bölgesinden de pek çok ziyaretçi ağırlamaktadır. Karadeniz Bölgesi için klasik bir durum olan muhteşem doğasının yanı sıra ülkemiz gıda sektörüne aşçılık mesleği üzerine pek çok ünlü isimler ve yemekler kazandırmış bir ilimizdir.

Yüzeysel bir şekilde şehrin tanıtımını yaptıktan sonra biraz da ülkemizdeki şehir odalarını kanalımıza katma düşüncemiz ve bu konuya bakış açımızdan bahsedebiliriz. Bilindiği üzere çok ayrı kültürlere sahip bir coğrafyada yaşıyoruz bu odalar sayesinde şehrimize özgü kültürü, doğasını ve bilinmeyen yanları hakkında birbirimizle fikir alışverişinde bulunabiliriz. Bu sayede güzel bir sohbet ortamı oluşturarak hem birbirimizle tanışmış hem de şehrimizi diğer insanlara anlatmış oluruz. Mesela Bolu Chat Odasında kanalımızda bulunan Bolulu arkadaşlarımızdan şehir hakkında canlı bilgiler alabilirsiniz. Ek olarak eğer şehir hakkında daha fazla bilgiye sahipseniz arkadaşlarımızın eksiklerini tamamlayarak güzel bir diyalog içerisine girebilirsiniz. Şehir odalarındaki amaç birbirinin kültürüne yakın insanları yabancılık çekmemeleri için bir araya getirmek ve bizlerin de onlar hakkında güzel fikirler edinme isteğimizdir. Ukalachat ailesi olarak sizler için chat ve sohbet olayını en güzel şekilde kavramanız kendinizi ailenizle birlikte gibi hissetmeniz için çalışıyoruz. Seviyeli ve eğlenceli arkadaşlıklar için kesinlikle kendinizi rahat ve güvenilir bir ortamda hissetmeniz için elimizden gelen her şeyi yaptığımıza emin olabilirsiniz. O zaman güzel şehirlerimizden biri olan Bolu hakkında sizlere biraz daha ayrıntı bilgi verelim;

 

M.Ö. 1200’lü yıllarda bütün Hitit toprakları gibi Bolu da Friglerin elindeydi. M.Ö. 6. asırda Persler bölgeye hakim oldular. M.Ö. 336’da Büyük İskender Persleri yenerek Anadolu’nun birçok yeri gibi Bolu’yu da ele geçirdi. Büyük İskender’in ölümü üzerine Makedonya yıkılınca Bolu bölgesinde Bitinya Krallığı kuruldu. Yazılı belgeler, o dönemlerden kalan arkeolojik eserler ve tarih kaynaklarına göre, Trak göçleri sonunda Sakarya ve Filyos Nehrinin yayı içine yerleşen halk “Bithyn” ismi ile anılıyordu. Bu yüzden Bolu’nun da içinde bulunduğu Kuzeybatı Anadolu’ya “Bithynia” denilmiştir. Bithynler tarafından Salonia Campus denilen Bolu Ovası ve çevresinin adı Romalılar tarafından “Claudio Polis” olarak değiştirilmiştir. Bolu isminin de “Polis”ten geldiği sanılmaktadır. Üç tepe üzerinde kurulmuş olan şehir içte ve dışta surlara sahipti. Şehrin kuzeyinde Halı Hisarı bölgesinde bu surların kalıntıları görülebilmektedir. 1071 Malazgirt zaferinden sonra batıya yayılan Türkmenler 3 yıl sonra Bolu’ya yerleştiler. Selçuklu Devleti’nin komutanları Artuk, Tutuk, Danişmend, Karateki ve Saltuk Beyler Süleyman Şah’ın emrinde İstanbul sınırına dayandılar. Bu akınlar sırasında Bolu, Horasanlı Aslahaddin tarafından fethedilmiştir.

Bolu Yöresine Osmanlı akını ilk kez Osman Gazi tarafından başlatılmıştır. Bolu yöresinin tümüyle fethedilmesi ise Orhan Gazi döneminin ilk yıllarına (1324 – 1326) rastlar. Bir başka rivayete göre Osmanlılar zamanında bölgede, bol olarak Uluğ – Alim olması nedeniyle önceleri “Bol Uluğ”, zamanla yöre “BOLU” olarak isimlendirilmiştir.

Bolu ili şu ilçelerden oluşmaktadır:

Doğa güzellikleri ve gezilebilecek yerler de sırasıyla şu şekildedir:

Seben Kaya Evleri : [Mağara] , Seben ilçesinin Muslar, Solaklar, Kabak ve Musasofular köylerinde 1. derece doğal sit olarak tescilli kaya evleri ve mağaralar bulunmaktadır.

Ayıkaya Mağarası : [Mağara] , Bolu-Yediğöller yolu üzerinde Ayıkaya Orman İşletme şefliği yakınındaki tepenin batı yamacında yer alan mağara, mağara meraklıları tarafından ziyaret edilmektedir.

Gölcük Tabiat Parkı : [Göl] , Bolu şehir merkezinin 13 km. güneyindedir. Tabiat parkı olarak koruma altındadır. Çevresinde günübirlik tesisler ve piknik alanları bulunmaktadır.

Bolu Gölköy : [Baraj Gölü] , Bolu şehir merkezinin 8 km. batısında sulama ve içme suyu amaçlı yapılmış bir gölettir. Çevresinde piknik alanları bulunmaktadır.

Akkaya Travertenleri : [Şelale] , Bolu il merkezinin 10 km. güneybatısındadır. 1.derece doğal sit alanıdır. “Bolu’nun Pamukkalesi” adıyla bilinmektedir. Akkaya’dan çıkan su bir yamaçtan akarak travertenleri oluşturmuştur.

Sülüklügöl Tabiat Parkı : [Göl] , Mudurnu İlçesinin 40 km. kuzeybatısındadır. Flora ve fauna yapısı nedeniyle Tabiat Parkı olarak koruma altındadır.

Çubuk : [Göl] , Göynük İlçesinin 8 km. kuzeyindedir.

Abant Tabiat Parkı : [Göl] , Bolu’nun 34 km. batısındadır. Flora, fauna ve rekreasyon özellikleri nedeniyle 1988 yılında Tabiat Parkı ilan edilmiştir. Çevresinde konaklama, yeme içme tesisleri, kamp ve piknik alanları vardır.

Seben Taşlıyayla : [Gölet] , Bolu – Seben arasında Seben’e 20 km. mesafede Taşlıyayla bölgesindedir. 864 hektar alana sahiptir. Çevresi 25 km.dir.

Sünnet Gölü Tabiat Parkı : [Göl] , Göynük ilçesinin 25 km. doğusundadır. Zengin orman yapısı, flora ve fauna özellikleri ile Tabiat Parkı olarak koruma altındadır. Konaklama tesisi vardır.

Bolu Aladağ : [Gölet] , Bolu şehir merkezinin 25 km. güneyinde Aladağ yaylaları bölgesindedir. Göksu Tabiat Parkı adıyla koruma altındadır. Çevresinde piknik ve kamp alanları vardır.

Yeniçağa : [Göl] , Yeniçağa ilçe merkezindedir. Ülkemizin önemli sulak alanlarından biridir.

Yedigöller Milli Parkı : [Göl] , Bolu’nun 42 km. kuzeyindedir. 1965 yılında flora ve fauna özellikleri nedeniyle Milli Park olarak ilan edilmiş olup, yedi adet göl ile şelaleler, anıt ağaç, yürüyüş,piknik ve kamp alanı bulunmaktadır.

Karamurat – Mudurnu : [Göl] , Mudurnu İlçesinin 30 km. kuzeyindedir. Doğal sit olarak ilan edilmiştir.

 

Bu güzel bilgilerden sonra burada olmayan bilgileri birbirinizle paylaşmaya ne dersiniz ? O zaman hadi kanalımıza gelin ve 24 saat kesintisiz mükemmel sohbetimize ve ailemize dahil olun. Unutmayın ” SizinLe ßaşLayaN SohbeT ßizimLe DoyuMsuz Olur. ” UKALACHAT AİLESİ 

 

Etiketler

Sende Paylaş  Facebook    Tweet    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yorumlar (2 Yorum)

  Emeği geçen herkese cok teşekkür ederim kaliteli bir paylaşım olmuş bolulu dostlarımızı kanalımıza beklıyoruz

  Başta Makaleyi paylaşan arkadaşıma emeklerinden dolayı teşekkür ederim kalitenin ve chat ortamının bir numarali platformu olan ukalachat ailesine bolu chat odasını kazandıran yönetimimize de ayırca teşekkürler bolulu dostlarımızı aramızda görmekten cok mutluluk duyarız saygılar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?UkalaChat.Net

 • Tek Tıkla Yabancı Sohbet
 • Dünyanın her yerinden yabancılarla anonim olarak sohbet etmenize yardımcı olan anlık rastgele bir sohbettir. Hoş kız ve erkeklerle sohbet edin, tercihinizi belirleyin ve sohbete başlayın! Tüm seçenekler kayıt olmadan kullanılabilir. Yabancılarla misafir olarak sohbet edin, herhangi bir ayrıntı vermenize gerek yok - istediğiniz her şeyi yabancılarla paylaşın, ancak isterseniz anonim kalabilirsiniz! Çevrimiçi insanlarla tanışmak hiç bu kadar kolay olmamıştı, sadece bir tıklama daha ve maceranız başlayabilir .

  Sosyal Medya

  Sizde hemen bizi takip edin!

  © Copyright 2021 UkalaChat.Net - Tüm hakları saklıdır.